piątek, 8 listopada 2013

Samiec czy samica, czyli płeć lotopałanki

U dorosłych osobników odróżnienie płci jest bardzo proste. Samca rozpoznamy po rzucającej się w oczy „łysej plamce” umiejscowionej na środku przedniej części głowy, oraz już mniej widocznej na środku klatki piersiowej oraz w okolicach kloaka. Tzw. „łyse plamki” to miejsce występowania gruczołów zapachowych, skóra w tym miejscu tak naprawdę nie jest łysa a jedynie pokryta oleistą substancją. Z wiekiem „łysina” jest bardziej widoczna. U samic gruczoły zapachowe umiejscowione są w okolicach kloaka oraz torby lęgowej. 

Kolejnym rozróżnikiem płci lotopałanek jest worek mosznowy u samców i torba lęgowa u samic, oba te narządy znajdują się tuż nad kloaka. Odmiennie niż u samic kangura, u lotopałanki wcięcie torby jest pionowe. U samic, które jeszcze nie posiadały potomstwa otwór torby lęgowej jest mało widoczny, z każdym kolejnym potomstwem wejście do torby zostaje wypchnięte przez coraz to większe sutki i staje się bardziej zauważalne.

Odróżnienie wykastrowanego samca lotopałanki od samicy jest trudne, po mosznie zostaje blizna (w przypadku usunięcia całego worka mosznowego), której kontur może być mylony z zarysem otworu torby lęgowej, aktywność hormonów spada, przez co gruczoły zapachowe zanikają a wraz z nimi „łyse plamki”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz